• Ireland
 • Teens Club
 • IELTS
 • TEACHING TURKISH TO FOREIGNERS
 • English
 • German
 • Germany
 • TOEFL
 • Adults Club
 • Canada
 • Russian
 • TYT - AYT - YDT
 • Others
 • Turkish
 • YÖS - TÖMER
 • Others
 • Image 1
  Image 1
  Burs ve Eğitim Programları Hakkında Bilgi Almak için
  Fill out the form now
  Send
  1 of 9
  Exam Preparation
  Language Courses
  Other
  Clubs
  Study Abroad
  Chose-img
  Chose-img
   

  IQPlus Scholarship Programs

  Do you think you are successful in your field?
  Contact us to benefit from IQ Plus Scholarship programs.

  APPLY NOW
  In Foreign Language Education

  IQPlus is with you

  General Language Courses

  For those who want to improve themselves in the language of their choice.
  After the placement test, the student's goal is determined and the education process begins with the program prepared by our expert teachers.
  -With one-on-one and group lesson options

  Conversation Club

  For those who want to improve their speaking and listening skills with a foreign teacher.
  Contact us to join speaking clubs that all age groups can join, regardless of their level, and where they can either speak or listen.

  Exam Preparation

  For those who have improved themselves in general language skills and want to achieve academic success in exams such as IELTS, TOEFL, YDS, YDT, TELC, GOETHE.
  After the student is given a placement test, the process begins with a fast-paced program prepared for the student's goal (country, score, school goals) by native (British, American, German, ...) teachers with the help of our expert Turkish test instructors, and the service continues until the student learns the exam result. It does.

  Overseas Programs

  For those who want to continue their career or education abroad.... The candidate's goal is determined and a path is drawn in line with this goal. Preparation for the necessary exams, if any, begins, and the process is closely monitored by our overseas education consultants.

  Our Programs

  Overseas Programs

  In addition to learning a new language in the best way or improving yourself professionally at university, studying abroad will also provide you with the opportunity to get to know the people, culture, and flavors of a different country, develop your vision and environment in a different geography, and take steps towards becoming a world citizen.

  IQPlus Placement Exams

  Select the area you want to learn your level in and start the exam

  Sınava Başla
  Chose-img
  Chose-img
  Trainee Comments

  From You

  testi-author

  Uğur Konar

  IELTS için ulaşmış olduğum skora büyük katkıları olan Burcu Hoca ve Tuana Hanım’a çok teşekkür ederim.

  testi-author

  Mohammad Sulaimani

  Only academy that gives Persian lessons in Turkiya. Teacher Maryam is a great person and a teacher. Thank you the team helped me with my visa for everything. Also teaching me Turkish on my breaks to help me survive in Izmir:) Teşekkürler.!!

  testi-author

  Saygın Portakal

  Kurstan oldukça memnun kaldım, hatta sürem bittikten sonra üç kez yeniden conversation kurslarına dahil oldum. Hocaların çok iyi olduğunu düşünüyorum ve gerçekten fayda sağladığıma inanıyorum. Konuşma becerilerimde artış olduğuna inanıyorum.

  testi-author

  Sude Korkmaz

  I learned a lot while studying. I am very pleased with my teachers. They helped me a lot in my development. The location of the course was very convenient. Everyone who worked in the course helped me a lot, so I am very happy to be trained there. I am satisfied with the education I received.

  testi-author

  Olya P

  Cocugum YÖS ve ben Turkce egitimi aliyoruz ve cok memnunuz. Tesekkurler))

  testi-author

  Duygu Yıldız

  Dil sınavlarım için eğitim aldığım Iq Plus Language Academy 'de çalışan tüm eğitimcileri tebrik ediyorum. Gerçek anlamda ön hazırlıktan bu yana verdikleri eğitimle bir yerlere gelmemi sağladılar. Bu kadar yabancı dil kurumu varken verdikleri eğitimi önemseyen bir kurum daha önce görmedim. Gerçekten Bravooo

  testi-author

  Karina Kunizheva

  Bu akademide bir yıl geçirdim ve orada çalışan insanlara şükranlarımı sunmak istiyorum. Bu süre zarfında sıfır seviyesinden Türkçe öğrenip TÖMER'i C1 seviyesine geçerek sertifika aldım. YÖS sınavlarını da başarıyla geçtim. Öğretmenler bilgi becerilerimizi geliştirmemize yardımcı oldular. Ayrıca küratörlerimiz Olga, Tuba ve Tuana'ya da teşekkürler. Tüm sorulara yardımcı oldular, kabule yardımcı oldular, 7/24 iletişim halindeydiler. Bu akademiyi tavsiye ederim, en iyisi!

  testi-author

  T. Erkan

  Really sweet and responsive team. Helped me improve my ielts from 5.5 to 7.0. in 2 months.

  testi-author

  Görkem Aygün

  İzmir’ de Amerikan öğretmen bulmak çok zor gerçekten. Uygun fiyatlı conversation clup için teşekkür ederim.

  testi-author

  Mariya Chebotaeva

  YÖS ve TÖMER'i yetiştirmek için akademide tam bir yıl geçirdim. Belgeler ve kişisel sorular konusunda yardımları için Tuana ve Olga'ya çokk teşekkürler... 

  testi-author

  Valeriia Stepanova

  IQPlus Dil Akademisi'nde 10 ay eğitim aldım. Sadece eğitim değil tüm sorularda her zaman destek ve yardımcı olan Tuana Hanım, Tuğba Hanım ve Olga Hanım'a çok teşekkür ederim. Cansu Hocam ve Belgin Hocam bize yeni disiplinleri anlatmakla kalmayıp yapılarını da anlamamıza yardımcı oldular. Akademi ihtiyacınız olan her şeyle ve bazen daha fazlasıyla donatılmıştır. Dersler rahattır ve öğretmenler bilgileri anlaşılması kolay bir şekilde sunar. Bu harika yıl için teşekkürler <3

  testi-author

  Zhangeldy M

  Dear friends. My name is Zhangeldy I'm 55 years old and I came to IQ Plus Language Academy from Kazakhstan. I studied here for a month and my English has advanced a lot. I began to understand and speak more, although I came with minimal training. Here are great teachers and staff. I recommend everyone to come here and learn English.

  IQPlus TV

  IQPlus Gallery

  IQPlus News & Events

  blog-img

  İzmir'e Hoşgeldin Etkinliği

  23-25-26 Ekim Saat 18:00-19:30 İzmir dışından gelen tüm üniversite öğrencilerine İZMİR'E HOŞ GELDİN ETKİNLİĞİ

  Devamını Gör

  References

  Partners

  Tümü İngiltere Amerika Malta İrlanda Almanya Kanada Kazakistan Kırgızistan

  IQPlus Magazin